Jeszcze w ubiegłym tygodniu (13 XII) uczniowie klasy 3b odwiedzili odnowiony oddział Muzeum Narodowego w Krzysztoforach. Mogli tam obejrzeć pokonkursową wystawę szopek.

W tym roku to był już 79. Konkurs Szopek. Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką – ewenement na skalę światową – sięga XIX wieku. Smukłe, wielopoziomowe, bogato zdobione budowle zaskakiwały fantazyjnie połączonymi materiałami. Odgadywaliśmy, które elementy prezentują zabytkową architekturę Krakowa i jakie współczesne wydarzenia przedstawili, czy też ukryli w swoich dziełach autorzy szopek. Na przykład w szopce pana Malika można zobaczyć elementy przypominające obchodzone w tym roku 100-lecie Zwierzynieckiego Klubu Sportowego oraz 500-lecie zawieszenia Dzwonu Zygmunta na Wawelu.

Na koniec naszego spotkania w przepięknych salach pałacu uczniowie projektowali własne szopki. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej w zakładce Fotogaleria uczniowska.

zwiedzanie szopek