W piątek 25 października 2019 roku Pani Dyrektor A. Bojda, Pani Dyrektor A. Balicka oraz uczniowie klasy 5d brali udział w ważnym wydarzeniu.

Na zaproszenie Pana Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa oraz Pani Dominiki Jaśkowiec, Przewodniczącej Rady Miasta Krakowa uczestniczyliśmy w uroczystości nadania imienia Gustawa Holoubka skwerowi przy zbiegu ulic Fałata i Kraszewskiego. W wydarzeniu wzięli również udział Magdalena Zawadzka-Holoubek (wdowa po G. Holoubku) i Jan Holoubek (syn).

Kim był Gustaw Holoubek?

Gustaw Holoubek był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Zajmował się również reżyserią. Pomimo że artysta kojarzony jest głównie z Warszawą, to w pierwszych latach swojej kariery scenicznej grał w teatrach krakowskich.

Skąd wybór miejsca nadania imienia?

Miejsce wybrano nieprzypadkowo.

Całe dzieciństwo i młodość Gustawa Holoubka było związane z Krakowem. To na Zwierzyńcu się urodził i mieszkał, tutaj grał w piłkę i kibicował Cracovii. Tutaj skończył szkołę teatralną i debiutował jako aktor – mówił Prezydent Jacek Majchrowski podczas uroczystości.

Cracovia wiele dla niego znaczyła. Gustaw znał na pamięć nazwiska całej drużyny. Tutaj, w Krakowie, zostawił swoje serce. Marzyłam, żeby zaistniał jakiś punkt w mieście Krakowie, który by przypominał o tym, że był ktoś taki, kto tu się urodził, wychował, kształtował podstawy przyszłego życia. Dzisiaj się to ziściło - powiedziała Magdalena Zawadzka-Holoubek, żona aktora.

Zapraszamy do odwiedzin skweru, teraz już pod opieką Gustawa Holoubka.

skwer2