Szkoła Podstawowa nr 31 oprócz ambitnych założeń dydaktycznych przekładanych na wysokie lokaty w rankingach szkół, a także konkursach przedmiotowych lansuje idee sprawnościowe.
Co roku, przy rekrutacji do klas pierwszych odbywa się nabór do klas w dyscyplinach: narciarstwo alpejskie i gimnastyka artystyczna, a od niedawna również piłka nożna.
Zainteresowanie jest ogromne, a liczba zgłoszeń często przekracza możliwości placówki, co wskazuje na potrzebę uprawiania sportu od wczesnego dzieciństwa.
Nauka w klasie o profilu sportowym to nie tylko zdobywanie umiejętności. To często droga do sukcesu tu i teraz, a bywa że kontynuacja i doskonalenie osobistych możliwości prowadzi do najwyższych osiągnięć w skali kraju lub na arenie międzynarodowej.
Przykładem jednego i drugiego są nasze gimnastyczki, od lat prowadzone przez trenerkę Małgorzatę Trawińską. Ich mały sukces nagradzany oklaskami po występach na hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 31 przeradzał się często w prestiżowe nagrody otrzymywane w ogólnopolskich i międzynarodowych zawodach. Szczególnie lata 2006 - 2008 obfitowały w zdobywanie I miejsc na Międzynarodowych Turniejach, Ogólnopolskich Olimpiadach itp. W latach późniejszych też bywało podobnie, jak np. uzyskanie I miejsca w Międzynarodowym Turnieju w Gimnastyce Artystycznej (2013 r.), II miejsce (w ogólnej punktacji, a w punktacji w poszczególnych grupach wiekowych I, II i III miejsce) na Mistrzostwach Krakowa Szkół Podstawowych w Gimnastyce Artystycznej i Estetycznej (VI 2014).
Od roku 2014 nasza szkoła jest również organizatorem Mistrzostw Szkoły Podstawowej nr 31 Zespołów Cheerleaders klas I-III oraz IV-VIII, gdzie gimnastyczki prezentują swoje umiejętności.
Kolejne nasze sukcesy to I, II i III miejsce w Mistrzostwach Krakowa w gimnastyce artystycznej i estetycznej w 2015 r. i 2017 r. w poszczególnych kategoriach wiekowych. 15.06.2019 r. nasze gimnastyczki zdobyły w Mistrzostwach Krakowa I miejsce w kategorii rocz. 2009 i 2007/2008 oraz II miejsce w kategorii rocz. 2009 i 2007.
Idea narciarstwa alpejskiego w SP 31 wzięła się z zapotrzebowania na tę dziedzinę sportu wśród uczniów oraz z posiadanych umiejętności szkolnej kadry nauczycielskiej. Dzięki własnej pasji, ale także zdobytym umiejętnościom pod okiem wykwalifikowanych instruktorów narciarstwa nasi uczniowie z klas narciarskich szybko zaczęli zdobywać najwyższe lokaty w klasyfikacji drużynowej dziewcząt i chłopców w Mistrzostwach Krakowa MOS oraz Małopolskich Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Szkolnej.
Nasi reprezentanci odnosili indywidualne sukcesy i zajmowali najwyższe miejsca rankingowe spośród wszystkich dzieci krakowskich, rokrocznie kwalifikując się do zawodów wojewódzkich.
Przykładem tego jest Stanisław Sarzyński, uczeń klasy o profilu narciarstwo alpejskie, który przygodę z nartami zaczął pod okiem swojego taty, instruktora narciarstwa alpejskiego, mając zaledwie 3 lata. W szkole podstawowej rozwijał swoje umiejętności narciarskie w kilku krakowskich klubach sportowych, zdobywając dla szkoły najwyższe lokaty na zawodach na szczeblu krakowskim, wojewódzkim i ogólnopolskim. Do największych indywidualnych sukcesów Stasia należą:
- Srebrny medalista reprezentujący Polskę w Międzynarodowych Zawodach FIS na Słowacji 2020 - VRÁTNA INTERKRITERIUM U14 - 2 miejsce w slalomie gigancie (GS)
- Złoty medalista Młodzieżowego Pucharu Polski (MPP) 2019/2020: 1 miejsce w klasyfikacji generalnej w kategorii Młodzik
- Reprezentacja Polski na Nieoficjalnych Mistrzostwach Świata Dzieci we Włoszech 2020 - Folgaria - Alpe Cimbra FIS Children Cup U14 - 12 miejsce w slalomie gigancie (GS)
- Mistrz Polski Młodzików 2020 w Szczyrku: 1 miejsce w kombinacji alpejskiej (AC)
- Reprezentacja Polski na Nieoficjalnych Mistrzostwach Świata Dzieci we Włoszech 2021 - Folgaria - Alpe Cimbra FIS Children Cup U16 - 19 miejsce w slalomie gigancie (GS)
- Brązowy medalista Mistrzostw Polski Juniora Młodszego 2021 w Szczyrku - 3 miejsce w slalomie gigancie (GS) oraz 3 miejsce w kombinacji alpejskiej (AC).
Co roku nasi uczniowie stają również do rywalizacji o Puchar Dyrektora Szkoły. Narciarstwo w SP 31 to nie tylko rywalizacja sportowa. To też sposób na spędzanie wolnego czas na łonie natury z wszelkimi zaletami rekreacyjnymi tej pięknej dyscypliny.
Poszerzając swoją ofertę, w roku szkolnym 2009/2010 podjęliśmy próbę przywrócenia szermierki. Jak wspomniano na początku, dyscyplina ta funkcjonowała już wcześniej w szkolnym programie nauczania. Dodać należy, że we współpracy z Krakowskim Klubem Szermierzy i pod opieką jego trenerów, a naszych nauczycieli, wielu wychowanków szkoły uzyskiwało wysokie lokaty na arenie krajowej i międzynarodowej.
Znamienitym przykładem tego jest nasz uczeń Radosław Zawrotniak - srebrny medalista w drużynowych zmaganiach szpadzistów na Olimpiadzie w Pekinie 2008 oraz zdobywca IV miejsca w rozgrywkach indywidualnych na tejże Olimpiadzie. Po 28 latach powtórzył analogiczną drużynową srebrną lokatę na Olimpiadzie w Moskwie 1980 innego naszego wychowanka - szpadzisty Ludomira Chronowskiego.
Należy dodać, że przygodę z szermierką w Szkole Podstawowej nr 31 rozpoczął również Bartłomiej Język, uczeń w latach 1985-1993. Pasja do szermierki nie skończyła się z ukończeniem szkoły. Nasz wychowanek trenuje nowe pokolenia szpadzistów. Nie sposób nie wspomnieć, że jest trenerem kadry narodowej. Na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 prowadzona przez niego drużyna szpadzistek zajęła 3. miejsce i zdobyła brązowy medal olimpijski. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule https://eurosport.tvn24.pl/szermierka/igrzyska-olimpijskie-paryz-2024/2024/igrzyska-olimpijskie-paryz-2024.-trener-bartlomiej-jezyk-o-medalu-druzyny-szpadzistek_sto20023233/story.shtml
Bartłomiej Język | Drużyna szpadzistek Paryż 2024 |
Szermierki już nie ma. Pozostały natomiast żywe dowody umiejętnego wprowadzania młodego człowieka w świat sportu i rozbudzania w nim jego talentów.
Kolejnym uczniem, który wspiął się na szczyty lokat sportowych może być Mateusz Wysoczyński. Edukację zaczynał w naszej szkole w klasie szermierczej, uczęszczając równocześnie na zajęcia basenowe w ramach zajęć z wf-u. Zwyciężyła miłość do wody, a pierwszy sukces odniósł paradoksalnie w walce… o przeniesienie do szkoły sportowej, gdzie z tą wodą mógł mieć do czynienia w znacznie większym zakresie edukacyjnym. Trenował na basenie „Wisły” i uzyskał w tak młodym wieku niewiarygodną ilość sukcesów: ok. 300 medali i 40 odznaczeń, jest wicemistrzem Europy juniorów, a przed nim jeszcze szerokie pole walki o dalsze sukcesy.
Jego najważniejsze osiągnięcia to:
• Wielokrotne rekordy i tytuły mistrza Polski w pływaniu stylem grzbietowym i motylkowym.
• Wielokrotne uzyskanie złotych medali w wielomeczach m.in. we Włoszech, na Cyprze, w Słowacji, Czechach, Turcji, a także w Polsce w Gorzowie Wielkopolskim w latach 2008 i 2009.
• Srebrny i brązowy medal na Światowej Gimnazjadzie w Katarze w 2009 r.
To wszystko jeszcze w okresie prawie "dziecięcym", a nieco późniejszym:
• Srebrny medal na Mistrzostwach Europy juniorów w 2011 r.
• V miejsce na Mistrzostwa Świata juniorów w 2011 r.
• Zdobycie tytułu Mistrza Polski w roku 2018.
LUDOMIR CHRONOWSKI | RADOSŁAW ZAWROTNIAK | MATEUSZ WYSOCZYŃSKI |
I choć to w przeważającej mierze zasługa talentów i ciężkiej pracy, miło jest pisać o osiągnięciach i sukcesach życiowych uczniów, którzy przewinęli się przez naszą szkołę.