W poniedziałek 13 czerwca klasy 7d i 8c wybrały się na wycieczkę do Niedzicy i Czorsztyna.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie drewnianego Kościoła św. Michała Archanioła w Dębnie Podchalańskim. Zabytek znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościół został zbudowany w 1490 roku w stylu gotyckim. Budynek wzniesiono, w głównych częściach, z drewna iglastego: modrzewiowego i jodłowego. Ciekawostką jest to, że powstał on bez użycia gwoździ, a belki, ułożone na zrąb, umacniane były drewnianymi kołkami. Na zakończenie zwiedzania niektórzy z nas mieli okazję zagrać na zabytkowych dzwonkach - jedynych tego typu w Polsce, a jednych z pięciu na świecie.
Następny postój był w Niedzicy. Z zapory na Jeziorze Czorsztyńskim mogliśmy podziwiać dwa zamki usytuowane w bliskiej odległości. Następnie wysłuchaliśmy legend i ciekawostek związanych z zamkiem w Niedzicy.
Nasz pobyt tutaj trwał krótko, bo szybko musieliśmy się przeprawić na lewy brzeg Jeziora Czorsztyńskiego. Kilkunastominutowy rejs statkiem w ten gorący dzień był bardzo orzeźwiający.
Dalej czekały na nas Ruiny Czorsztyńskiego Zamku. Zamek Czorsztyn to średniowieczna warownia, która przez długie lata stanowiła ważny element obronny na trakcie handlowym z Krakowa do Budy. Z tarasów zamku górnego podziwialiśmy piękną panoramę Zbiornika Czorsztyńskiego, Pienin Spiskich i Tatr.
Kolejnym punktem naszego programu był Wąwóz Homole - rezerwat przyrody znajdujący się w Małych Pieninach, w pobliżu Jaworek. Niestety nie mogliśmy przejść całego wąwozu z powodu załamania pogody. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś uda nam się do niego powrócić.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był spacer po Szczawnicy. Najbardziej przypadł nam do gustu Dolny Park Zdrojowy. Przyciągnęły nas zadbane alejki obsadzone ciekawą roślinnością oraz spory staw z wielkimi, barwnymi rybmi i ślicznym tarasem widokowym. Aż nie chciało się opuszczać tego miejsca.