Zapraszamy do wzięcia udziału w muzealnym XI Konkursie Drzewka Emausowego, mającym wyłonić najpiękniejsze emausowe drzewka.

Zasady konkursu

Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia.
Do tej symboliki powinno nawiązywać zgłaszane na konkurs drzewko, wykonane w dowolnej formie przestrzennej, dowolnej wielkości, za pomocą dowolnej techniki oraz materiałów.
Jury oceniać będzie zgodność z symboliką drzewka życia, ogólne wrażenie estetyczne, oryginalne ujęcie tematu, pomysłowość, jakość wykonania, samodzielność oraz kompozycję.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty w 6 kategoriach. Szczegóły wraz z regulaminem na stronie https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/xi-konkurs-drzewka-emausowego
Terminy
Prace konkursowe będą przyjmowane na Placu Szczepańskim w sobotę 5 kwietnia 2025 r., od godziny 10.00 do 12.00.
Wraz z drzewkiem należy przynieść wypełnione już dokumenty, czyli rewers wraz ze zgodą na przetwarzanie danych (jedynie numer zgłaszanej pracy zostanie wpisany na miejscu). Dokumenty te znajdą Państwo na końcu Regulaminu konkursu.
O godzinie 12.00 autorzy wraz Pracami konkursowymi przejdą w barwnym korowodzie z Placu Szczepańskiego do Kamienicy Hipolitów (Plac Mariacki 3), gdzie drzewka zostaną ustawione w salach ekspozycyjnych na I piętrze i będą oczekiwać na ocenę jury. W sytuacji, w której, z uwagi na rozmiar i ciężar Pracy konkursowej wystąpią trudności z jej przenoszeniem w korowodzie, Prace konkursowe należy dostarczyć tego dnia (5 kwietnia 2025 r.) w godzinach 13.00 do 14.00 bezpośrednio do Kamienicy Hipolitów, jednak organizatorzy proszą, aby były to jedynie naprawdę nieliczne wyjątki. Następnie do pracy przystąpi jury, aby wybrać najpiękniejsze drzewka w każdej kategorii.