W środę, 20 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF.

Z tej okazji dzieci przygotowały i zamieściły w swoich salach gazetki ścienne. Natomiast na lekcjach wychowawczych oraz zajęciach z wychowania do życia w rodzinie nauczyciele rozmawiali z uczniami o tej ważnej dacie. Dzieci z naszej szkoły postanowiły nawet zrobić sobie zdjęcie w barwach niebieskich, dlatego też w tym dniu na sali gimnastycznej odbyła się piękna, niebieska, uśmiechnięta sesja zdjęciowa.

Zresztą cała szkoła w tym dniu prezentowała niebieski ubiór. Dlaczego? Ponieważ jest to kolor UNICEF-u i wyraża zaangażowanie w obronę praw najmłodszych. W końcu, jak powiedział kiedyś Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Natomiast już sto lat temu Janusz Korczak napisał: Nie ma dzieci – są ludzie oraz Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek.

Skąd data 20 listopada?

Wybór nie jest przypadkowy. Dokładnie 30 lat temu po raz pierwszy uchwalono Konwencję o prawach dziecka.

Jakie są najważniejsze prawa określone w Konwencji? Nie wiesz?

Podejdź na parter i rozejrzyj się. Szukaj koloru niebieskiego????

blue