Do czego mogą się przydać "Dzieje Szkoły" (patrz: zakładka pt. "Historia - Dzieje Szkoły" w naszym serwisie) po upływie wielu lat od ich napisania?

Od kiedy zostały wydane i opublikowane (2010 r., a w 2012 r. wersja poprawiona) do autorki napływają e-maile z pytaniami, z prośbami o bliższe szczegóły, z informacjami itp. Publikacja powoduje nawet osobiste wizyty, jak np. odwiedziny rodziny mieszkającej obecnie na stałe w Kanadzie. Ostatni mail wymaga jednak szczególnej uwagi.
Odpowiada bowiem na pytanie kiedy zostało nadane szkole imię dra Henryka Jordana. W czasie pisania "Dziejów..." przerzucanie setek dokumentów, szperanie w archiwach i materiałach ogólnie dostępnych nie przyniosło, wydawałoby się prostej odpowiedzi na to pytanie. Temat pozostał w sferze nierozwiązanych zagadek. Teraz niespodziewanie nadeszło jego wyjaśnienie. Przytoczę więc otrzymanego maila w całości:

 

Od: Miroslaw Walocha
Do: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Temat: Historia szkoły

 Dnia 2 marca 2018 13:07 Mirosław Walocha napisał(a):

Dzień dobry !!!
Po przeczytaniu historii szkoły oraz przyczynku do tejże, zauważyłem że nie ma tam daty nadania szkole imienia Henryka Jordana. Mam nadzieje, że wycinek prasowy który załączam wyjaśni tą niewiadomą, jest to "Czas Krakowski" z dnia 14 czerwca 1914 roku.

pozdrawiam
Mirosław Walocha
rocznik 1968-1976

W zał.: zdjęcie oryginalnego wycinka prasowego o treści:

"Uczczenie pamięci Henryka Jordana.

Rada m. Krakowa na wczorajszym posiedzeniu uchwaliła szkole XXXI, męskiej w Półwsiu Zwierzynieckiem nadać nazwę "Szkoła im. Dra Henryka Jordana."

Reasumując:

Szkoła Podstawowa nr 31 w dniu 13 VI 1914 r. otrzymała imię dr. Henryka Jordana nadane przez Radę Miasta Krakowa.

Dla historii ponad 200-letniej szkoły ma to duże znaczenie. Dlatego też w imieniu szkoły, ale i własnym, bardzo dziękujemy Panu Mirosławowi Walocha. Jak sam, w innym mailu sugeruje, podejmę czynności odnalezienia w archiwach owej uchwały, co zapewne nie będzie łatwe, zważywszy choćby na fakt, że uchwała opublikowana została tuż przed wybuchem I Wojny Światowej w lipcu 1914 roku.

Na jedno jeszcze należy zwrócić uwagę. Zaszczytne imię szkole nadano za równie zaszczytnej prezydentury Juliusza Leo (1861 - 1918) prawnika, ekonomisty, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, posła do Sejmu Krajowego. Był to jeden z najbardziej zasłużonych prezydentów i włodarzy miasta. Stanowisko to objął w roku 1904 i sprawował je przez trzy kadencje, aż do śmierci w 1918 r. Wcześniej, przez 11 lat był członkiem Rady Miasta, a przez następne 3 lata wiceprezydentem. Kraków za jego rządów zaczął gwałtownie się rozwijać i cywilizacyjnie wzbogacać. Dość powiedzieć, że Juliusz Leo spowodował m.in.:

- wykupienie od Austrii (ówczesny zaborca) Zamku Królewskiego na Wawelu,

- przyłączenie do Krakowa 14. dzielnic (w tym Zwierzyńca),

- regulację brzegów Wisły i przesunięcie koryta Rudawy,

- wybudowanie III. mostu na Wiśle,

- wybudowanie elektrowni miejskiej,

- otwarcie nowego dworca towarowego.

I taka to wspaniała postać zwróciła uwagę na Szkołę Podstawową nr 31, składając swój podpis pod uchwałą nadająca jej imię Henryka Jordana.