Data 26 II 2018 r. to data historyczna dla naszej biblioteki szkolnej. Po wielu latach egzystencji w niezmiernej ciasnocie uwolniła swoje niemałe zasoby. Książki, uczniowie i p. bibliotekarka uzyskały należną im powierzchnię. Nie jest to jeszcze szczyt marzeń, ale na pewno szczyt naszych możliwości.

 

Cztery różnej wielkości pomieszczenia na końcu korytarza wypełnione są książkami (ok. 8.000 woluminów). Znalazło się też, z dawna wyczekiwane miejsce dla czytelników. Jedyny stolik, umieszczony z braku miejsca przy drzwiach do starej biblioteki, zastąpiony teraz został z prawdziwego zdarzenia czytelnią. Nowe stoliki z krzesełkami tworzą warunki, w których w spokoju uczeń może przeglądnąć lub poczytać książkę.

Nowe regały pozwoliły na korzystniejsze ułożenie książek i lepszy dostęp do nich. Obszerne biurko umożliwiło p. bibliotekarce bardziej praktyczne rozlokowanie komputera, drukarki i niezbędnych materiałów.

Jedno z pomieszczeń wydzielone zostało na podręczniki szkolne, które zgodnie z przepisami są własnością placówki. Szczególnie przy ich zdawaniu przez uczniów z końcem roku szkolnego oraz rozdawaniu na początku roku wymagają wiele miejsca.To warunkuje właściwe uporządkowanie tematyczne książek , zgodne z ilością uczniów w danej klasie.

Znalazło się też miejsce na rozwieszenie tablic, na których zagościły prace konkursowe uczniów, postacie z bajek, materiały związane z tematem bieżących konkursów czytelniczych, plastycznych i innych ogłaszanych przez prowadzącą bibliotekę. Wywieszane będą aktualne informacje, gazetki okolicznościowe itp.

Szkoła otrzymała z Urzędu Gminy 60.000 zł na odnowienie lokalu, zaadaptowanie go, zakup mebli oraz trzech laptopów do prezentacji. Biblioteka zaczyna nowe życie.