szkola z ulicy

Zakończył się rok szkolny 2016/2017. Kończy się też pewien rozdział szkolnej "dotychczasowości" - nie mylić z tymczasowością - bo właśnie mijający czas charakteryzował się wyjątkową trwałością i niezmiennością przez dziesiątki lat.

 

Symbolem końca owej "dotychczasowości" niech będzie ścięcie pięknego, na wskroś zdrowego drzewa rosnącego tuż przy ogrodzeniu. Podobno dla zwiększenia atrakcyjności nieruchomości i podwyższenia jej wartości. Takie czasy! Niegdyś sadziło się drzewa dla zachęty i estetyki.

Drzewo rosnące przy ogrodzeniu nie tylko poległo, ale ten fragment ogrodzenia też już nie należy do szkoły, podobnie jak bramka i biegnąca od niej ścieżka. Prowadziła ona do bocznej bramy wejściowej, która na szczęście nie całkiem pozbawiona została swojej funkcji. 

drzewoA wszystko to stało się dlatego, bo dwie działki w obrębie szkolnego ogrodu zostały sprywatyzowane i przekazane ówczesnym właścicielom, którym słynny dekret prezydenta Bieruta odebrał po II Wojnie Światowej prawo własności. Najlepszym dla naszej szkoły wyjściem byłoby odkupienie terenów przez władze gminne. Niestety nie było na to środków, a i większego zainteresowania z ich strony.

Natomiast sprawa działek przeszła do kolejnego etapu - wykupienia i połączenia ich przez nowego właściciela, który zamierzał wybudować na nich dom. Zamierzał wirtualnie, bo... kupując, działek nie widział. Widział je tylko pełnomocnik. Obecny właściciel zmienił zdanie, kiedy osobiście  pojawił się na  swoim terenie i zorientował się, że za plecami będzie miał szkołę, z całym dobrodziejstwem inwentarza.

drzewo na PrusaTeraz działki zarastają trawą, a powalone drzewo leży w nieładzie, w poszarzałych kawałkach. Odcięta nowym ogrodzeniem/zagrodzeniem ścieżka prowadzi donikąd.

Zmieniające się realia i uwarunkowania powoli zredukowały też pewne elementy życia szkolnego w ostatnich latach. Z korytarza zniknął sklepik, o mało nie straciliśmy możliwości wydawania obiadów, tradycyjne jasełka przeszły do historii, choinka szkolna przemieściła się skromnie na pierwsze piętro, po wielu edycjach świąteczna książeczka kulinarna tworzona przez uczniów, rodziców z inicjatywy szkolnej bibliotekarki nie będzie wydawana, liczne i chlubne akcje charytatywne nie będą kontynuowane w dotychczasowej formie. Z tych samych powodów (wprowadzenie opodatkowania) storpedowane zostały kiermasze szkolne.

W części parterowej budynku pustką świecą okna mieszkania dotychczasowego lokatora - emerytowanego woźnego szkolnego p. Józefa Pałki. Z uwagi na stan zdrowia przeniesiony  do Domu Opieki, po ustawowych trzech miesiącach wymeldowany został 13 VI 2017 r.

W tych wzmiankach o zmianach swoje znaczące miejsce znalazł również pies Pana woźnego - Czaruś. On też mieszkał w szkole i choć nigdy nie pozwalał sobie na przekroczenie umownej granicy na korytarzu szkolnym, znały go wszystkie dzieci. Wśród tych dzieci znalazła się rodzina, która przygarnęła go pod swój dach. 

Dotychczasowego mieszkańca-rezydenta już nikt nie zastąpi (takie są przepisy), a zwolniony lokal stanowi własność gminy, czyli w konsekwencji szkoły . Dyrekcja ma plany wobec pozyskanego lokalu. Należy go jednak odremontować i zaadoptować. W tym problem, że nie wiadomo kto to sfinansuje. A pomieszczenie jest potrzebne od zaraz, bo szkole, zgodnie z reformą oświaty, przybywać będą kolejne klasy.

I tu od spraw wizerunkowych przechodzimy do zmian edukacyjnych. Po zakończeniu roku szkolnego po raz pierwszy uczniowie ostatniej klasy nie opuszczą szkoły. Płynnie przejdą do klasy siódmej, a w kolejnym roku szkolnym do ósmej.

Po raz pierwszy, w nowym roku szkolnym 2017/2018, każdy uczeń otrzyma bezpłatny komplet podręczników sfinansowany z budżetu państwa. Podręczniki stanowią własność placówki i podlegają zwrotowi. Księgarnie nie będą ich miały w sprzedaży. Jedynie podręczniki do nauki religii znajdą się na półkach sklepowych, aby mogli je kupić rodzice, których dzieci będą uczęszczały na katechizację.

Od 1 września 2017 r. obowiązywać będzie nowa podstawa programowa, anauczyciele wszystkich typów szkół zostaną przeszkoleni do końca obecnego roku szkolnego w tym zakresie.

W roku szkolnym 2018/2019 Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada wprowadzenie do szkół opieki stomatologicznej i obowiązkowego ciepłego posiłku.

W poszczególnych województwach przy Kuratoriach Oświaty powstały zespoły koordynacyjne do spraw wdrażania reformy. W przypadku pytań i wątpliwości zarówno nauczyciele, jak i rodzice mają nieograniczony dostęp e-mailowy do tych zespołów.

Podsumowując:

Szkoła Podstawowa nr 31 w Krakowie obecnie liczy sobie 205 lat - 18 IX 1812 r. powstał pierwszy dokument legalizujący utworzenie "szkoły parafialnej na Zwierzyńcu w Krakowie"... I to była nasza szkoła.

2 X 1912 r. oddano do użytku nowy budynek przy ul. Słonecznej 18... i to był ten budynek. Ma już 105 lat. Zmieniła się jedynie nazwa ulicy na Bolesława Prusa.

Przez te 205 lat szkoła dzielnie przetrwała niszczące najazdy i wojny toczące się tu i w całym kraj, kolejne siedziby, remonty, zmianę patronów, reformy oświatowe, a także wszystkie etapy edukacyjne i strukturalne... i ma się całkiem nieźle!