Drodzy Rodzice!

   Mówi się, że "dziecko to inwestycja". Wszystkie rodziny starają się na miarę swoich możliwości dać dziecku więcej, niż obowiązkową naukę w szkole. Równolegle posyłają swoje pociechy na dodatkowe zajęcia wspomagające ich rozwój i zainteresowania.

 A dlaczego tak mało uwagi koncentruje się na zajęciach korygujących różnego rodzaju  trudności i dolegliwości natury emocjonalnej, psychicznej, czy wręcz deficytach? To one, jakże często skrycie i  podstępnie hamują,  wykuwane wspólnymi siłami dziecka, rodzica i nauczyciela (trenera, instruktora) oczekiwane efekty rozwoju.

Zamieszczona poniżej oferta Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pokazuje, jak liczne problemy towarzyszą naszym dzieciom.

Począwszy od nieśmiałości, trudności w nawiązywaniu kontaktów rówieśniczych, braku koncentracji, kłopotów z uczeniem się;  poprzez dysleksję, dysgrafię, dyskalkulię; a skończywszy na braku aktywności, ospałości, depresji.

Ponadto współczesna cywilizacja naszpikowana jest ogromną ilością zagrożeń. Dziecko z natury rzeczy naiwne i niedoświadczone łatwo ulega im.  Zaczyna się tak: bójki z użyciem niebezpiecznych przedmiotów, potem przemoc, dręczenie słabszych - by dorównać rówieśnikom, branie narkotyków, używek - "tylko na próbę", coraz więcej czasu spędzanego w internecie i przy grach komputerowych - "bo wszyscy to robią".

Czujne oko rodzica wyłapuje zmianę w zachowaniu dziecka, ale już przyczyna okazuje się trudna do zdefiniowania. A dziecko zazwyczaj nie współpracuje, a nawet utrudnia dociekanie.

Wszystko to wskazuje, że aby je ochronić, potrzebna jest wiedza nabyta, zaczerpnięta od specjalistów.

Rzecz nie w tym, by udzielić pomocy dziecku - bo żadna kochająca matka nie uchyla się od tego - ale żeby dostrzec w porę problem, a także być samym przygotowanym na jego wstępne zdiagnozowanie i właściwe metody zapobiegania.

A skąd Rodzic może posiadać taką wiedzę? Intuicja to za mało!

Stąd liczne oferty Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 dla uczniów, rodziców, a nawet nauczycieli.

Ponadto warto zwrócić uwagę na propozycje innych poradni  i instytucji odpowiadających na zapotrzebowanie właściwego kręgu osób (np. pod adresem: http://www.kot.krakow.pl/terapie/dla-dzieci).

Zmęczenie wynikające z pracy zawodowej i codziennych obowiązków odbiera ochotę na ponowne wyjście z domu, przejazd z dzieckiem przez miasto, czy skoncentrowanie się na wykładzie. Czas tak jednak szybko umyka, że w ogólnym rozrachunku nagle orientujemy się, iż nasze dziecko weszło już w kolejną fazę rozwoju, a my w poprzednim jeszcze nie zdążyliśmy zrobić wszystkiego. No i coś nas ominęło. Nie da się już do tego wrócić. Zazwyczaj jest dobrze... ale może mogło być lepiej?

Napisała: Ewa Szeremeta