Pod koniec ubiegłego roku szkolnego nasza szkoła nawiązała współpracę z Krakowskim Forum Organizacji Społecznych KraFos poprzez osobę pedagoga - p. Annę Pękalską. W nowym roku 2018/2019 przypominamy o tym i informujemy, że współpraca jest kontynuowana.

KraFos pełni funkcję ośrodka pomocy osobom pokrzywdzonym głównie na skutek przemocy oraz nieszczęśliwych wypadków. Projekt opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości obejmuje bezpłatną pomoc pedagogiczną, psychologiczną, prawną, finansową i materialną dla tej grupy dzieci i dorosłych.

Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, bo mnie więcej w tych latach powstały na świecie, gry komputerowe zaczęły cieszyć się narastająco złą sławą. Upływający czas wraz z falą coraz to nowych pomysłów na ich tematykę przyczyniły się do utrwalenia złej opinii.

Od pewnego momentu zaczęło się coś zmieniać. Przyczyniły się do tego badania poszczególnych grup wiekowych dzieci, młodzieży i dorosłych. Bazowego materiału badawczego dostarczyło pokolenie osób dorosłych, ukształtowanych i wychowanych już w okresie komputeryzacji. To na nich dokonane badania mogły rzucić światło na ile kontakt ze światem wirtualnym może ingerować w osobowość

DLA RODZICÓW DZIECI STARSZYCH

(artykuł w nawiązaniu do spotkania z psychologiem)

Temat angażowania przez internet czasu i uwagi dzieci staje się coraz bardziej absorbujący i wymagający szerszego omawiania w różnych jego aspektach.

Stworzenie możliwości porozumiewania się drogą internetową zrewolucjonizowało wiele dziedzin ludzkiego życia. Niesie jednak z sobą tyleż korzyści, co zagrożeń. Korzyści są oczywiste. W ramach kontynuacji tematu podjętego w ubiegłym roku szkolnym zajmiemy się tu problemem zagrożeń i uzależnień.

(artykuł w nawiązaniu do problemu otyłości dzieci omawianym na spotkaniu z psychologiem)

Ostatnio sygnalizowaliśmy w tematach dla rodziców problem otyłości dziecka. Okazuje się, że sprawa ta absorbuje uwagę bardzo wielu osób, które na łamach prasy dzielą się swoimi uwagami i radami.

Dzieci takie się nie rodzą

(artykuł w nawiązaniu do spotkania z psychologiem)

"Dzieciaki spaślaki" to tytuł artykułu zamieszczonego  w tygodniku "Polityka" nr 34 (2921), nawiązującego tematycznie do zapowiedzianego wyżej spotkania/warsztatów w ramach pedagogizacji rodziców. Autorka, Joanna Podgórska we współpracy z Anną Jośko zebrała w nim i opisała błędy, jakie popełniają rodzice i skutki, jakie ponosi dziecko.

Pierwsze trzy lata dziecka kształtują nawyki żywieniowe

Gry komputerowe? Pyszna zabawa (!?) i... NIEBEZPIECZNA!!!.

Dziecko w wirtualnym świecie

Po raz pierwszy pojęcie „rzeczywistość wirtualna” zostało publicznie użyte przez niejakiego pana Jarona Laniera –producenta urządzeń elektronicznych, a było to w roku 1986. A zatem już 28 lat określenie to przyswajane jest przez kolejne pokolenie.