• 200 lat tradycji

  200 lat tradycji

  Historia szkoły sięga roku 1812 kiedy to powołano do życia "szkołę ludową" na Półwsiu Zwierzynieckim. Read More
 • Narciarstwo alpejskie

  Narciarstwo alpejskie

  Oprócz klas ogólnych szkoła prowadzi klasy o profilu narciarstwo alpejskie i gimnastyka artystyczna Read More
 • Gimnastyka artystyczna

  Gimnastyka artystyczna

  Oprócz klas ogólnych szkoła prowadzi klasy o profilu narciarstwo alpejskie i gimnastyka artystyczna Read More
 • Zaplecze sportowe

  Zaplecze sportowe

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

 

Pierwsze klasy sportowe powstały w latach 1978, 1979 (wioślarstwo, kajakarstwo), co doprowadziło do oficjalnego nadania szkole w sierpniu 1980 statusu szkoły sportowej. Wkrótce potem zaistniała kolejna dyscyplina sportowa: szermierka. Niestety wiele lat później, na skutek cięć budżetowych szkoła została pozbawiona nadanego charakteru.
Mimo to uparcie kontynuujemy chlubne tradycje, poprzez tworzenie klas profilowanych.

Co roku, przy rekrutacji do klas pierwszych odbywa się nabór do klas w dyscyplinach: narciarstwo alpejskie i gimnastyka artystyczna.

Zainteresowanie jest ogromne, a liczba zgłoszeń często przekracza możliwości placówki, co wskazuje na potrzebę uprawiania sportu od wczesnego dzieciństwa.

Nauka w klasie o profilu sportowym, to nie tylko zdobywanie umiejętności. To często droga do sukcesu tu i teraz, a bywa że kontynuacja i doskonalenie osobistych możliwości prowadzi do najwyższych osiągnięć w skali kraju lub na arenie międzynarodowej.

 

Gimnastyczki

Przykładem jednego i drugiego są nasze gimnastyczki, od lat prowadzone przez trenerkę Małgorzatę Trawińską-Brożynę. Ich mały sukces nagradzany oklaskami po występach na hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 31, przeradzał się często w prestiżowe nagrody otrzymywane w ogólnopolskich i międzynarodowych zawodach. Szczególnie lata 2006 - 2008 obfitowały w zdobywanie I miejsc na Międzynarodowych Turniejach, Ogólnopolskich Olimpiadach itp. W latach późniejszych też bywało podobnie, jak np. uzyskanie I miejsca w Międzynarodowym Turnieju  w Gimnastyce Artystycznej ( 2013 r.) , II miejsce (w ogólnej punktacji, a w punktacji w poszczególnych grupach wiekowych I, II i III miejsce) na Mistrzostwach Krakowa Szkół Podstawowych w Gimnastyce Artystycznej i Estetycznej (VI 2014).

 

Idea narciarstwa alpejskiego w SP 31 wzięła się z zapotrzebowania na tę dziedzinę sportu wśród uczniów oraz z posiadanych umiejętności szkolnej kadry nauczycielskiej. Dzięki własnej pasji, ale także zdobytym umiejętnościom pod okiem wykwalifikowanych instruktorów narciarstwa nasi uczniowie z klas narciarskich szybko zaczęli zdobywać najwyższe lokaty w Mistrzostwach Szkół Podstawowych. Należy tu wymienić Mistrzostwo Szkół Krakowskich w kolejnych latach 2008,2010, 2011, 2012, 2014, 2015 jak również sukcesy w Małopolskiej Olimpiadzie Dzieci i Młodzieży.

Nasi reprezentanci odnosili indywidualne sukcesy i zajmowali najwyższe miejsca rankingowe spośród wszystkich dzieci krakowskich, rokrocznie kwalifikując się do zawodów wojewódzkich. W 2011 roku zaowocowało to aż pięcioma uczestnikami na tym szczeblu rywalizacji i miejscami w pierwszej piątce najlepszych narciarzy całej Małopolski. W roku 2015 na Mistrzostwach Szkół Krakowskich na Polanie Sosny w Niedzicy zdobyli I miejsce.

Co roku też nasi uczniowie stają do rywalizacji o Puchar Szkoły. Narciarstwo w SP 31 to nie tylko rywalizacja sportowa. To też sposób na spędzanie wolnego czas na łonie natury z wszelkimi zaletami rekreacyjnymi tej pięknej dyscypliny. 

Poszerzając swoją ofertę, w roku szkolnym 2009/2010 podjęliśmy próbę przywrócenia szermierki. Jak wspomniano na początku, dyscyplina ta funkcjonowała już wcześniej w szkolnym programie nauczania. Dodać należy, że we współpracy z Krakowskim Klubem Szermierzy i pod opieką jego trenerów, a naszych nauczycieli, wielu wychowanków szkoły uzyskiwało wysokie lokaty na arenie krajowej i międzynarodowej.

Znamienitym przykładem tego jest nasz uczeń Radosław Zawrotniak - srebrny medalista w drużynowych zmaganiach szpadzistów na Olimpiadzie w Pekinie 2008 oraz zdobywca IV miejsca w rozgrywkach indywidualnych na tejże Olimpiadzie. Po 28 latach powtórzył analogiczną drużynową srebrną lokatę na Olimpiadzie w Moskwie 1980 innego naszego wychowanka - szpadzisty Ludomira Chronowskiego.

 

 

           Images: chronowski.jpg  

  /images/zawrotniak.jpg
 
 LUDOMIR CHRONOWSKI  RADOSŁAW ZAWROTNIAK  MATEUSZ WYSOCZYŃSKI

Szermierki już nie ma. Pozostały natomiast żywe dowody umiejętnego wprowadzania młodego człowieka w świat sportu i rozbudzania w nim jego talentów.

Kolejnym uczniem, który wspiął się na szczyty lokat sportowych może być Mateusz Wysoczyński. Edukację zaczynał w naszej szkole w klasie szermierczej, uczęszczając równocześnie na zajęcia basenowe w ramach zajęć z wf-u.  Zwyciężyła miłość do wody, a pierwszy sukces odniósł paradoksalnie w walce… o przeniesienie do szkoły sportowej, gdzie z tą wodą mógł mieć do czynienia w znacznie większym zakresie edukacyjnym. Trenował na basenie „Wisły” i uzyskał w tak młodym wieku niewiarygodną ilość sukcesów: ok. 300 medali i 40 odznaczeń, jest wicemistrzem Europy juniorów, a przed nim jeszcze szerokie pole  walki o dalsze sukcesy.

Jego najważniejsze osiągnięcia to:

 Wielokrotne rekordy i tytuły mistrza Polski w pływaniu stylem grzbietowym i motylkowym.

 Wielokrotne  uzyskanie złotych medali w wielomeczach  m.in. we Włoszech, na Cyprze, w Słowacji, Czechach, Turcji, a także w Polsce w Gorzowie Wielkopolskim w latach 2008 i 2009;

 Srebrny i brązowy medal na Światowej Gimnazjadzie w Katarze w 2009 r.

To wszystko jeszcze w okresie prawie "dziecięcym", a nieco późniejszym:

 Srebrny medal na Mistrzostwach Europy juniorów w 2011 r.

 V miejsce na Mistrzostwa Świata juniorów w 2011 r.

Zdobycie tytułu Mistrza Polski w roku 2018.

 

I choć to w przeważającej mierze zasługa  talentów i ciężkiej pracy, miło jest pisać o osiągnięciach i sukcesach życiowych uczniów, którzy przewinęli  się przez naszą szkołę.

Najnowsze wiadomości

 • ODWIEDZINY KSIĘDZA BISKUPA W NASZEJ SZKOLE +

  ODWIEDZINY KSIĘDZA BISKUPA W NASZEJ SZKOLE Każda parafia w diecezji przeżywa co kilka lat wizytację Kanoniczną Biskupa Diecezjalnego. W dniach od 15 do 17 września 2018 Read More
 • GARŚĆ INFORMACJI O OFERCIE PPP NR 2 +

  GARŚĆ INFORMACJI O OFERCIE PPP NR 2 W roku szkolnym 2018/2019 Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 przygotowała dla rodziców, dzieci i nauczycieli bogatą ofertę zajęć. Zapraszamy do zapoznania Read More
 • Ubezpieczenie +

  Ubezpieczenie Zapraszamy do zapoznania się z warunkami ubezpieczenia uczniów w roku szkolnym 2018/19. Ubezpiecznie jest w dwóch wariantach: z opłatą roczną Read More
 • Zebrania z rodzicami - 5 września +

  Zebrania z rodzicami - 5 września Komunikat Dyrektora nr 2/2018/2019 Dnia 5 września 2018 roku odbędą się zebrania z Rodzicami wg następującego harmonogramu: Read More
 • ZMIANA +

  Z dniem 1 września 2018 r. odchodzi jeden z dwóch administratorów strony internetowej naszej szkoły. Czuję się więc w obowiązku Read More
 • 1
 • 2
 • 3

Jakość powietrza