Dzień Nauczyciela, a właściwie Dzień Edukacji Narodowej, co roku przypada tego samego dnia, czyli 14 października. Upamiętnia on rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej.

Została ona utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest przez większość państw na świecie, ale w różnych terminach. W Albanii święto to przypada 7 marca, w Czechach 28 marca, a w Meksyku 15 maja.

Z okazji tego święta wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty składamy najserdeczniejsze życzenia, przede wszystkim zdrowia, zapału do dalszej pracy i niekończących się pokładów cierpliwości. Niech również świadomość tego, jak kluczową rolę pełnicie w życiu dzieci, nigdy Was nie opuszcza.

"Wszyscy nasi kochani nauczyciele, dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele.
Za naukę, za trud jaki jest wkładany, przeogromny bukiet życzeń składamy.
Życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące,
jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na polskiej łące".

portrety na dzien nkwiaty na dzien n