18 maja obchodzimy święto patrona naszej szkoły, doktora Henryka Jordana.

Data nie jest przypadkowa. Henryk Jordan zmarł własnie 18 maja 1907 roku. Był lekarzem i pionierem wychowania fizycznego w Polsce. Znany jest głównie z zakładania tzw. ogródków jordanowskich, czyli ogrodów zabaw dla dzieci.

Największym dziełem Henryka Jordana było założenie na krakowskich Błoniach w 1889 roku pierwszego w Europie ogrodu zabaw i gier ruchowych dla dzieci do lat 15, który nazwano Parkiem Miejskim im. dra Henryka Jordana. W parku mieściły sie urządzenia sportowe, basen, boiska, ścieżki zdrowia, poletka doświadczalne. Można była w nim uprawiać lekkoatletykę i gimnastykę. W razie niepogody w parku znajdowały się też sale do zajęć i warsztaty do prac ręcznych.

Henryk Jordan sam nadzorował podejmowane w Parku działania. To również z jego inicjatywy postawiono w nim 44 pomniki wybitnych Polaków, które miały służyć edukacji patrotycznej dzieci i młodzieży.

Henryk Jordan mówił, że należy: Dawać zdrowie i radość poprzez gry w słońcu i na powietrzu. Twierdził  również, że: Ciągle być poważnym i nieustannie pracować żaden człowiek nie zdoła. Zmęczone ciało wymaga odpoczynku, znużony umysł wymaga wytchnienia, a dusza pragnie wesołości, tego nastroju, który życie milszym nam czyni.

popiersie

park jordana