Dzisiaj kościół katolicki obchodzi Dzień Zaduszny, zwany Zaduszkami.

Tego dnia tradycyjnie odmawiamy modlitwy w intencji dusz zmarłych, przede wszystkim za te, które przebywają w czyśćcu.

Data święta jest stała, więc zawsze wypada 2 listopada. W tym roku jest to sobota. Dzień Zaduszny nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, ale dzień wcześniej, tj. 1 listopada, obchodzimy Wszystkich Świętych. W tym dniu wspominamy tych, którzy osiągnęli wieczne szczęście przebywania w Niebie. Kościół przywołuje nie tylko oficjalnie uznanych świętych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają z Bogiem. Uroczystość Wszystkich Świętych ma nam przypomnieć, że każdy z nas, niezależnie od obranej drogi życiowej, jest powołany do świętości.

Dzięki temu, że w tym roku Wszystkich Świętych przypada w piątek, a Dzień Zaduszny w sobotę mamy więcej czasu na to, aby bez pośpiechu udać się na cmentarze, odwiedzić groby naszych bliskich, zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych.