2 maja obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 

Jest to stosunkowo młoda uroczystość. Została bowiem wprowadzona 20 lutego 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskich symbolach narodowych.

Flaga symbolizuje suwerenność państwową i narodową. Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Biel pochodzi m.in. od bieli orła, będącego godłem Polski, który znajduje się na czerwonym tle.

Skąd jednak data 2 maja? Nie jest ona przypadkowa. Dnia 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie.

Co roku 2 maja, w związku z obchodami Święta Flagi obchodzone są różne uroczystości, pokazy sprzętu wojskowego, musztra paradna czy występy orkiestry wojskowej. Prezydent wręcza odznaczenia państwowe przedstawicielom Polonii oraz osobom działającym w organizacjach zrzeszających Polaków mieszkających na całym świecie. Stąd też druga nazwa tej majowej uroczystości - Dzień Polonii i Polaków za Granicą.