Co roku, 8 marca kobiety obchodzą swoje święto, które ustanowiono w 1910 roku. Nie jest to tylko polska uroczystość.

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obecnie obchodzony w kilkudziesięciu państwach na świecie. Około 30 krajów zdecydowało się na wprowadzenie tego święta do swojego kalendarza. W ten dzień panie – te młodsze i te starsze – cieszą się, że są kobietami.

Najhuczniej Dzień Kobiet obchodzony jest w Armenii, a miesiąc od 8 marca do 7 kwietnia nazywany jest tam Miesiącem Kobiet. Rosjanki, Ukrainki i Białorusinki mogą się cieszyć 8 marca dniem wolnym od pracy. Chinki natomiast mają skrócone godziny pracy.

Korzenie Dnia Kobiet sięgają jednak tysięcy lat. Tak jak większość uroczystości, tak i ta wywodzi się prawdopodobnie ze starożytności. Niektórzy badacze uważają, że jej rodowód sięga rzymskich Matronaliów. Uroczystość ta była obchodzona na początku marca. Podczas niej świętowano początek nowego roku (rok rozpoczynał się właśnie w marcu) i macierzyństwo. Już wtedy mężczyźni spełniali wszelkie życzenia swoich pań lub obdarowywali je prezentami.

W kalendarzu uroczystości szkolnych Dzień Kobiet jest również obecny. W tym dniu wszyscy panowie mali i więksi obdarowują swoje koleżanki słodyczami, kwiatami lub drobnymi upominkami. Organizowane są również klasowe wycieczki do kina. Dodatkowo Szkolna Rada Uczniowska zaproponowała, aby z okazji Dnia Kobiet 8 marca nie były pytane uczennice.