Wielkimi krokami zbliża się dzień 14 października. Co to za dzień? Dlaczego o nim mówimy?

A dlatego, że jest to Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie zwany Dniem Nauczyciela. Jest to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego, które zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 roku. W tym dniu świętują zarówno nauczyciele, jak i wszyscy pracownicy oświaty.

Skąd data 14 października?

Upamiętnia ona powstanie Komisji Edukacji Narodowej (dokładnie 14 października 1773 roku), którą możemy porównać do współczesnego ministerstwa oświaty. Komisja Edukacji Narodowej została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Jak jest obchodzony dzień 14 października?

Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą. Jest on okazją do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników oświaty. Swoje odznaczenia przyznają Minister Edukacji Narodowej, kuratorzy oświaty, władze samorządowe czy dyrektorzy szkół.

Uczniowie również w tym wyjątkowym dniu składają życzenia i podziękowania swoim nauczycielom.

I my też wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty składamy życzenia:

W tym jednym z najważniejszych dni w roku szkolnym,

w dniu święta wszystkich nauczycieli,

chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia:

dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości,

sukcesów zawodowych oraz zadowolenia z uczniów!