Witajcie dzieci. W piątek, 1 czerwca Wasz dzień, 

DZIEŃ DZIECKA!

Młodsze bardzo je lubią, starsze nieco się obruszają, bo uważają, że dziećmi już nie są. Nie mają racji. Czyimś dzieckiem jest się zawsze, nawet po osiągnięciu dorosłości, nawet jeśli już się ma własne dzieci. Świat jednak tak to urządził, że od 1954 r. dzień ten zarezerwowany jest dla małych dzieci i tylko trochę od nich starszej młodzieży. W 1954 roku bowiem Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) podjęło uchwałę wprowadzając Dzień Dziecka na stałe do kalendarza wszystkich krajów członkowskich. Nikt nikomu jednak nie zakazuje być dzieckiem i świętować w tym dniu. Uważajmy jednak na objawy świadomego zdziecinnienia, bo to całkiem inna bajka. Takie wieczne dzieci same umieją najlepiej zadbać o swoje sprawy.

Uchwała ONZ kierowała się ideą upowszechnienia praw dziecka zawartych w tzw. Karcie Narodów Zjednoczonych, a celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Dzieci w wielu krajach, zwłaszcza pozaeuropejskich, żyją inaczej niż w Polsce. Często bywają wykorzystywane jako siła robocza, nie uczęszczają do szkół, głodują, brakuje im zwykłej wody do picia i umycia się, nie mają dostępu  do lekarza, mieszkają całymi rodzinami w skrajnie złych warunkach. Niewyobrażalne, ale tak jest. Pokazują nam to relacje "lekarzy świata", misjonarzy czy filmowców kręcących reportaże. Na szczęście dzięki staraniom licznych organizacji humanitarnych i wolontariuszy wiele się już zmieniło na lepsze, ale wciąż są to zmiany nieutrwalone.

Dość jednak ponuractwa i choć nie uciekamy od problemów innych, a nawet w konkretnych przypadkach staramy się nieść pomoc - cieszmy się swoim dzieciństwem i dniem, który pozwala na szczególne jego traktowanie i...przyjmowanie prezentów. W tym czasie możemy oczekiwać nie tylko podarunków, ale i spełnienia naszych pomysłów np. wizyty w ZOO, wypadu za miasto, czy na imprezę w mieście. Wystarczy zaglądnąć w portal: Magiczny Krakow,  wiadomosci.onet.pl/kraj/dzien-dziecka-2018-, /www.rodzinny-krakow.pl/wydarzenia-w-krakowie  itp. - by zadeklarować gotowość skorzystania z którejś z propozycji. Wiele instytucji proponuje przedłużone atrakcje na 2. i 3. czerwca, jako, że mamy weekend i dużo więcej czasu.

No to wesołego Dziecka w tym Dniu!