18 MAJA - ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY DR. HENRYKA JORDANA

Każdego roku dzień 18 maja jest świętem naszej szkoły. W dniu 13 VI 1914 r. Szkoła Podstawowa nr 31 otrzymała, nadane przez Radę Miasta Krakowa, imię dr. Henryka Jordana .

Ważne jest zatem, aby nasi uczniowie wiedzieli kim był i w jakich czasach żył Patron ich szkoły. Dlatego rok rocznie odbywa się uroczysty apel, a nasz serwis w największym skrócie przypomina ważniejsze daty wyznaczające drogę, którą przeszedł dr Jordan, pozostawiając ślady dziś mocno zakorzenione.

23 VII 1842 r. - urodził się w Przemyślu  w zubożałej rodzinie szlacheckiej.

1863 - zdał maturę w języku włoskim w mieście Triest.

1867 - ukończył studia medyczne i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie odbywał praktyki  lekarskie, kontynuowane następnie w Anglii i Niemczech.

1870 - powrócił do Polski i tu wkrótce otrzymał tytuł doktora medycyny. 

1881 - 1907 - przez dwadzieścia sześć lat pełnił funkcję radnego miasta Krakowa.

1889 - założył  przy krakowskich Błoniach, pierwszy w Europie publiczny ogród zabaw i gier ruchowych dla dzieci do lat 15-tu ( nazwany później Miejskim Parkiem im. dr. Henryka Jordana).

1890 - otrzymał tytuł profesora medycyny.

1890 - w tym samym roku ten profesor medycyny przywiózł z Brunszwiku do Krakowa pierwszy raz widzianą tutaj piłkę footbolową. 

1895 - 1901 - reprezentował naród, jako poseł w Sejmie Krajowym.

1898/1899 - pełnił funkcję dziekana na wydziale medycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

1902 - 1907 - uczestniczył w pracach Rady Szkolnej Krajowej.

1904/1905 - ponownie został dziekanem wydziału medycznego UJ w Krakowie.

1906 - w założonym przez siebie parku zabaw stworzył warsztaty do prac ręcznych i poletka doświadczalne, a także punkt rozdawania mleka i dożywiania dzieci.

1906 - został członkiem Najwyższej Rady Sanitarnej w Wiedniu.

18 V 1907 - zmarł w Krakowie.

Życiorys dr. Henryka Jordana zawarty w datach nie do końca jednak odzwierciedla jego zasługi dla dzieci. Szczegolnie dzieciom starał się otworzyć świat, polepszyć warunki życia i nauki. Był inicjatorem pierwszych zielonych terenów, dziś zwanych ogródkami jordanowskimi, wyposażonych w urządzenia do gier i zabaw ruchowych. Kładł nacisk na uprawianie sportu i prowadzenie gimnastyki w ramach zajęć lekcyjnych. Wprowadził do szkół gabinety lekarskie, aby polepszyć opiekę medyczną nad najmłodszymi. W Krakowie założył z własnych środków finansowych park (po jego śmierci oficjalnie nazwany Parkiem Jordana) w najbliższym sąsiedztwie Błoń i rekreacyjnych wówczas terenów. Park ten, wzdłuż i wszerz, przemierzyły cale pokolenia krakowskich dzieci, a dla ich matek stał się bezpiecznym miejsce spacerów i wypoczynku.

Dawniej tego wszystkiego nie było. Wymyślił to i wprowadził po raz pierwszy w Polsce, a nawet w Europie, ponad sto lat temu, polski lekarz - Henryk Jordan. Czyż nie zasługuje na szczególną uwagę uczniów?